2017. december 19., kedd

A téli Erdély: Páring-hegység

Páring-hegység (Munții Parâng) a Déli-Kárpátok második legmagasabb hegysége (a Fogarasi havasok után). Hunyad megye délkeleti határán, a Zsil folyó völgyétől keletre találjuk. Legmagasabb csúcsa a Nagy Páring (2519 m). A hegységet kettészeli a Transalpina út DN67C.

 
A hegységbe több irányból is be lehet hatolni. Nekem a nyugati út tetszik a legjobban, ahol kilométereken keresztül a Zsiec patak szurdok völgyében lehet autózni. Sokan Északról, Szászsebes felől közelítik meg a hegységet, átvágva a Kudzsíri havasokon. Nem csak észak-dél irányban, hanem kelet-nyugati irányban is keresztül lehet autózni. Így elhaladhatsz a Kárpátok harmadik legnagyobb víztározója, a Vidra tó mellett. A Hegység legnagyobb folyója a Lotru, ami a Vidra tóba ömlik, majd onnan egészen az Olt völgyébe tart. A fotók a téli Gropa-Száka hágó környékén készültek.
 
 
 
 

Bihar-hegység, a jégbe fagyott Háromkirályok vízesés

Bihar-hegység, Boga-völgy, Háromkirályok vízesés, Gáspár vízesés. Talán így lehet legjobban beazonosítani ezt a télen és nyáron is csodálatos helyet. Mindenkinek csak ajánlani tudom ezt a szép vízesést, aminek az adja meg a varázsát, hogy be is lehet mögé állni. Van szép magyar neve is a Bulbuci pataknak, amin megtaláljuk a vízesést: Fénylő patak. Románul pedig cascada Bulbuci a vízesés neve. Tavasszal, április és májusban van a pataknak a legnagyobb vízhozama, de nagy esőzések után is meg tud áradni. A Pádis fennsíkon lévő Zsombolyokban (dolina) tűnik el a vize, majd a vízesések fölött úgy egy kilométerre bukkan elő.

Tavasszal és télen, a hó és a nagy esőzések, a sár miatt sokszor nehéz és veszélyes megközelíteni, de megéri a fáradságot, mert szép látványban lehet részünk. A három vízesés a bibliai történet, a Háromkirályokról kapta a nevét: Gáspár, Menyhárt és Boldizsár. Ezek közül a Gáspár ás a Menyhárt nyújt szép látványt.

  


2017. december 3., vasárnap

Jégbe fagyott Erdély, az Alsóvidrai vízesés

Fehér megyében, Mócföldön, a Vidra patak völgyében találjuk ezt a csodálatos vízesést, ami egyedülállóan, mint egy orgona sípjai sorakoznak egymás mellett a téli fagyban. Az Alsóvidrai vízesés (cascada Pisoaia) Januártól július elejéig érdemes felkeresni ezt a helyet és télen figyelni kell az időjárás jelentést, a nagy fagyokat. Bár maga a vízesés a hegyek északi oldalára néz, így nagy eséllyel január és február hónapban befagyva találjuk azt.

Tartsatok felünk itt a blogon és kövessetek a facebookon!







Erdély - Torockó és a Székelykő

Torockó a legszebb falu Erdélyben, Fehér megye északi részén.  Az egykori bányászvároska híres volt a fém használati eszközeiről. A Székely...